JAK VYBRAT SPACÍ VAK


S naším článkem bude správný výběr velikosti dětského spací vaku DETVAK a také vhodného teplotního koeficientu TOG prostě hračka.

Dětský spací vak je nejen náhrada tradiční peřinky (peřinka je úplně zbytečná), ale pomůže Vašemu děťátku i Vám zajistit lepší spánek, protože děťátko se neodkopává, jak je tomu u klasické přikrývky a tím se snižuje možnost prochladnutí děťátka.

Jak vybrat ten správný spací vak?

V první řadě je důležité vždy zvolit vhodnou velikost spacího vaku. Hlavně u těch nejmenších miminek je velikost spacího vaku zásadním parametrem. Největší hrozbou při špatně vybraném spacím vaku je vklouznutí miminka dovnitř spacího vaku. K tomu by v žádném případě nemělo dojít, proto je velmi důležité dívat se na uváděné rozměry spacích vaků, a to hlavně na šířku vaku a délku ramínek (velikost těchto otvorů lze poté také upravit pomocí patentek). Nejmenší velikost spacích vaků DETVAK je vhodná pro miminka zhruba od 4,5 kg do 6-ti měsíců. Stejně tak jako by spací vak neměl být miminku příliš velký, neměl by být ani malý. Je potřeba najít takový kompromis, aby miminko nemohlo do spacího vaku vklouznout, ale zároveň aby mělo dostatek prostoru na volné kopání nožičkami.

Dalším důležitým parametrem je teplotní koeficient TOG – jednotka udávající výhřevnost spacího vaku. Tato jednotka označuje, v jakých teplotních podmínkách je vhodné spací vak používat. Čím vyšší je dané číslo, tím větší je samotná výhřevnost spacího vaku. V naší nabídce najdete spací vaky 1 Tog – letní, 2,5 Tog – celoroční a 3,5 Tog – zimní spací vaky. Abyste vybrali ten správný teplotní druh, je dobré věnovat pozornost doporučením od výrobců (viz. Piktografická tabulka níže).

Výše uvedenou tabulkou Vám výrobce napovídá, jak zhruba děťátko oblékat do různých TOG teplotních druhů spacího vaku. Jak je také z tabulky zřejmé, zásadní roli pro výběr vhodného teplotního koeficientu hraje to, jak je Vaše děťátko do spacího vaku oblečené a jaká je teplota v místnosti, ve které spinká. Pokud je děťátko zvyklé spinkat méně nebo více oblečené, než je zobrazeno v tabulce, je vhodné s tím při výběru počítat a úměrně tak snížit nebo zvýšit vybraný TOG spacího vaku.

V neposlední řadě je také nutné nezapomínat na potřeby samotného děťátka. Každé děťátko je jiné a je potřeba pozorovat jaké podmínky na spinkání Vašemu děťátku vyhovují nejvíc. U nejmenších miminek bývá vypozorování takových podmínek docela náročné. Na druhé straně se ale nedá přehlédnout, zda je Vašemu miminku neustále teplo, nebo naopak chladno.

Když už máme doma děti, které vyrostly z miminkovského období, víme o nich každým dnem o něco víc. To platí také o našich vědomostech o jejich noční aktivitě, spánku a teplotním komfortu.

Pro větší děti je tedy už daleko snazší zvolit správný teplotní druh spacího vaku než pro malá miminka. S rostoucím věkem děťátka totiž víme, zda upřednostňuje spíš teplejší nebo chladnější prostředí, a co mu je vlastně úplně nejpříjemnější.

Spací vak bez rukávů s vhodným TOG teplotním koeficientem je volbou pro všechna roční období. Dětský spací vak můžete využít na různé výlety, ale je nutné k tomu adekvátně přizpůsobit oblečení děťátka. Může posloužit také jako spací vak do autosedačky a fusak do dětského kočárku, vždy je ale nutné děťátko dle konkrétního počasí a ročního období do vaku vhodně obléci.

Rozdíl v provedení spacích vaků, ze kterých si můžete vybírat, je hlavně v jejich zapínání. Zapínání může být po obvodu spacího vaku nebo uprostřed přední strany vaku. Pro ty nejmenší miminka (0-6 měsíců) a pro starší miminka a batolata (6-18 měsíců) je u všech spacích vaků zapínání na zip po obvodu, což je praktičtější hlavně při častém nočním přebalování. Pro batolata, která už v noci nepřebalujeme, máme k dispozici spací vaky se zapínáním na zip uprostřed. Všechny naše spací vaky jsou vyrobeny pro co největší komfort dětí, které v nich spinkají. Hlavně proto je uvnitř spacího vaku v okolí zipu lem látky, který v zapnuté poloze zip překrývá a děti tak nechladí ani jinak netlačí. Jezdec zipu je také překryt ochrannou látkou.

Více o samotných rozdílech se můžete dočíst v našem dalším článku věnovaném kladům a záporům jednotlivých způsobů zapínání spacích vaků.

Doufáme, že Vás tento článek obohatil o nové informace a že Vás bude inspirovat ke správnému výběru spacího vaku pro Vaše děťátko.

Pokud Vám ještě něco není jasné a rádi byste se s námi poradili o výběru ideálního spacího vaku pro své děťátko, neváhejte se na nás kdykoli obrátit. Jsme tady pro Vás.

Přejeme Vám klidné noci a radostné dny plné pohody a zdraví.

Monika s rodinou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *