ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

1. Jaký je rozdíl ve spacích vacích se zapínáním uprostřed a na boku?

Zip uprostřed:

 • + Umožní Vám už připraveného drobečka rychleji uložit do spacího vaku.
 • – Je méně praktický pro manipulaci s drobečkem například při nočním přebalování nebo převlékání, na ramínkách se nedá rozepnout.

Zip na boku:

 • Lehká manipulace také s těmi nejmenšími miminky. Spací vak můžete po rozepnutí celého zipu a všech patentů zcela rozprostřít do jedné roviny. Děťátko tak můžete ve spacím vaku snáz přebalit nebo převléct.
 • – O něco delší doba uložení děťátka do vaku. Často děti prodlužují dobu zapínání bočního zipu vystrkováním nožičky do strany, ven ze spacího vaku, do cesty zapínání zipu.

Oba dva druhy zapínání spacích vaků mají své příznivce. Mnoho maminek by nekoupilo ten opačný druh, než jaký má doma. Vždy nejvíc záleží na zvyku, a hlavně na tom, co vyhovuje nejvíce Vám a Vaší ratolesti. Nedá se proto říct, který druh je lepší.

2. Je nutné děti ve spacích vacích ještě přikrývat?

Ne, není. Děti mají ve spacích vacích omezený pohyb, a proto se hlavně z bezpečnostních důvodů děti spinkající ve spacím vaku nesmí přikrývat. Dětské spací vaky se vyrábí v několika teplotních druzích (celoroční, letní a zimní). Pokud pro své děťátko zvolíte ten správný druh dle teplotních podmínek, které má v pokojíčku, kde spinká, myšlenka dalšího přikrývání Vás ani nenapadne. 🙂

3. Jak zvolit správný teplotní druh (TOG) spacího vaku?

Na tuto otázku je těžké odpovědět pár slovy. Pokusíme se Vám ale co nejstručněji přiblížit zkušenosti maminek, které dětské spací vaky pravidelně používají.

Volba TOG dle oblečení

Pokud je Vaše děťátko zvyklé spinkat např. v pyžámku (s dlouhými nohavicemi i rukávy), a to celoročně, musíte to brát v úvahu. V takovém případě je poté vhodné ideální spací vak volit s přihlédnutím k tomuto faktu a také k teplotě v místnosti, kde děťátko běžně spinká např. na léto letní (1 Tog) a na zimu zase celoroční (2.5 Tog) nebo zimní (3.5 Tog) spací vak.

Volba TOG dle teploty v místnosti

Pokud Váš drobeček spinká v různých druzích oblečení, můžete výběr spacího vaku volit více pouze dle teploty v místnosti např.:

Celoroční 2.5 TOG spací vak bez rukávů a jeho použití v praxi:

 • jaro: teplota v pokojíčku okolo 22 °C, oblečen: tenké tričko s krátkým rukávem
 • léto: teplota v pokojíčku do 24 °C, oblečení většinou žádné, jen plenka

V tropických letních nocích celoroční spací vak nepoužíváme.

 • podzim: teplota v pokojíčku okolo 20 °C, oblečení: tričko s dlouhým rukávem
 • zima: teplota v pokojíčku 17 – 18 °C, oblečení: pyžamové dlouhé kalhoty + bavlněná mikina s dlouhým rukávem

Letní 1 TOG, je možné jej používat v kombinaci s různým oblečením celoročně, pokud má drobeček v pokojíčku teplotu v rozmezí okolo 19 – 24 °C.

 • 19 – 20 °C – pyžámko s dlouhými nohavice a dlouhými rukávy, případně plus tenká mikina s dlouhým rukávem
 • 21 – 22 °C – bodyčko s dlouhým rukávem
 • 23 – 24 °C – bodyčko s krátkým rukávem
 • 24 °C a více – bez pyžámka

Zimní 3.5 TOG spací vak se hodí do teplot v rozmezí okolo 15 – 18°C

 • 15 – 16 °C – pyžámko s dlouhými nohavicemi a dlouhými rukávy + mikina
 • 17 – 18 °C – pyžamko s dlouhými nohavice a dlouhými rukávy
 • 18 °C a více – bodyčko s dlouhým rukávem nebo mikina

Berte prosím všechny výše zmíněná doporučení jen jako informativní. Pokud si nejste se správným výběrem spacího vaku pro Vaše miminko, batole nebo předškoláka jistí, neváhejte nás kontaktovat.

Doporučení od výrobce, jak správně používat různé TOG teplotní koeficienty najdete v tabulce.

4. Můžu svému děťátku záměrně pořídit větší velikost spacího vaku?

Samozřejmě rozhodnutí je vždy na Vás, ale zatím se nám jako odpověď na tuto otázku osvědčilo základní pravidlo:

 • děti, které jsou klidné a pohybově nejsou moc aktivní, tak u těch nebývá problém s tím, když se u spacího vaku počítá s jejich růstem a vak mají o něco delší.
 • živé, neposedné, akční děti většinou nesnesou, když mají spací vak pod nožičkami delší. Ta délka spacího vaku, která je pod nožičkami navíc, je omezuje v pohybu a jim se to nelíbí.

Důležité je vždy hlavně odhadnout, zda vaše děťátko do většího spacího vaku nemůže vklouznout.

5. Stačí nám v dané velikosti jeden spací vak?


Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. K jejímu zodpovězení hodně záleží na dětech samotných.


Jsou děti, kterým nevadí, když v době, kdy se vak pere a suší spinkají výjimečně pod peřinkou. Ale také jsou děti, které spací vak na noc vyžadují a je pro ně problém bez něj usnout.


Pokud máte sušičku a jste schopni spací vak do dalšího spinkání vysušit, poté Vám jeden vak určitě postačí. Pohodlnější je ale mít na střídání dva vaky.

6. Dvě otázky, které nepatří mezi ty nejčastější, ale byli bychom rádi, kdybyste na ně znali odpověď:

Vybrali jsme nevhodný spací vak, můžeme ho vyměnit?

Ano, samozřejmě. Pokud je spací vak v původním neporušeném stavu, např. jen po vybalení a opětovném zabalení do originálního obalu, není pro nás nejmenší problém Vám ho vyměnit. Pokud budete mít tento problém, neváhejte nás kontaktovat a my s Vámi vše co nejdřív vyřešíme.


Na spacím vaku se nám něco nezdá. Jak probíhá reklamace v praxi?

Nejdříve nás prosím kontaktujte, a pokud je to možné, pošlete nám fotku se stručným popisem problému. Reklamace řešíme okamžitě. Budeme Vás co nejdříve kontaktovat, a v závislosti na problému Vám navrhneme řešení (od výměny až po vrácení peněz). Snažíme se situaci vždy vyřešit tak, abyste nový spací vak měli k dispozici co nejdřív.

7. Jak vybrat správný spací vak pro miminko?

Stále častěji od Vás dostáváme otázky, jak vybrat ten správný spací vak pro miminko. Pokusíme se Vám v tomto článku napsat pár doporučení, rad a tipů, které by Vám mohly ulehčit Vaše rozhodování při výběru toho nejvhodnějšího spacího vaku pro Vaše miminko.

Není nad to, když věci dávají smysl a my chápeme všechny souvislosti, proto začneme pěkně od začátku, a to u ještě nenarozených miminek – miminek v bříšku. I tato životní fáze totiž s používáním spacích vaků pro miminka a malé děti úzce souvisí. Není žádným tajemstvím, že miminka v bříšku okolo sebe mají stálou teplotu, klid a omezený prostor, který je pro ně vším, co znají, a ve kterém se cítí bezpečně. My chceme, aby se tak miminka cítila také po narození a už od prvních okamžiků jejich života je proto ukládáme do zavinovaček. V porodnici jsou v zavinovačkách nejvíc, v dalších dnech doma už poté méně. Zavinovačky používáme většinou prvních pár týdnů po návratu z porodnice a pokud tento způsob spinkání našemu miminku vyhovuje, nastává už zmíněná otázka: „Jak vybrat správný spací vak pro to naše miminko?“

V první řadě je důležité vždy zvolit vhodnou velikost spacího vaku. Hlavně u těch nejmenších miminek je velikost spacího vaku zásadním parametrem. Největší hrozbou při špatně vybraném spacím vaku je vklouznutí miminka dovnitř spacího vaku. K tomu by v žádném případě nemělo dojít, proto je velmi důležité dívat se na uváděné rozměry spacích vaků, a to hlavně na šířku vaku a délku ramínek (velikost těchto otvorů lze poté také upravit pomocí patentek). Nejmenší velikost spacích vaků DETVAK je vhodná pro miminka zhruba od 4,5 kg do 6-ti měsíců. Stejně tak jako by spací vak neměl být miminku příliš velký, neměl by být ani malý. Je potřeba najít takový kompromis, aby miminko nemohlo do spacího vaku vklouznout, ale zároveň aby mělo dostatek prostoru na volné kopání nožičkami.

Dalším důležitým parametrem je teplotní koeficient TOG – jednotka udávající výhřevnost spacího vaku. Tato jednotka označuje, v jakých teplotních podmínkách je vhodné spací vak používat. Čím vyšší je dané číslo, tím větší je samotná výhřevnost spacího vaku. V naší nabídce najdete spací vaky 1 Tog – letní, 2,5 Tog – celoroční a 3,5 Tog – zimní spací vaky. Abyste vybrali ten správný teplotní druh, je dobré věnovat pozornost doporučením od výrobců (viz. Piktografická tabulka níže).

Výše uvedenou tabulkou Vám výrobce napovídá, jak zhruba děťátko oblékat do různých TOG teplotních druhů spacího vaku. Jak je také z tabulky zřejmé, zásadní roli pro výběr vhodného teplotního koeficientu hraje to, jak je Vaše děťátko do spacího vaku oblečené a jaká je teplota v místnosti, ve které spinká. Pokud je děťátko zvyklé spinkat méně nebo více oblečené, než je zobrazeno v tabulce, je vhodné s tím při výběru počítat a úměrně tak snížit nebo zvýšit vybraný TOG spacího vaku.

V neposlední řadě je také nutné nezapomínat na potřeby samotného děťátka. Každé děťátko je jiné a je potřeba pozorovat jaké podmínky na spinkání Vašemu děťátku vyhovují nejvíc. U nejmenších miminek bývá vypozorování takových podmínek docela náročné. Na druhé straně se ale nedá přehlédnout, zda je Vašemu miminku neustále teplo, nebo naopak chladno.


Spací vak bez rukávů s vhodným TOG teplotním koeficientem je volbou pro všechna roční období. Dětský spací vak můžete využít na různé výlety, ale je nutné k tomu adekvátně přizpůsobit oblečení děťátka. Může posloužit také jako spací vak do autosedačky a fusak do dětského kočárku, vždy je ale nutné děťátko dle konkrétního počasí a ročního období do vaku vhodně obléci.


Rozdíl v provedení spacích vaků, ze kterých si můžete vybírat, je hlavně v jejich zapínání. Zapínání může být po obvodu spacího vaku nebo uprostřed přední strany vaku. Pro ty nejmenší miminka (0-6 měsíců) a pro starší miminka a batolata (6-18 měsíců) je u všech spacích vaků zapínání na zip po obvodu, což je praktičtější hlavně při častém nočním přebalování. Pro batolata, která už v noci nepřebalujeme, máme k dispozici spací vaky se zapínáním na zip uprostřed. Všechny naše spací vaky jsou vyrobeny pro co největší komfort dětí, které v nich spinkají. Hlavně proto je uvnitř spacího vaku v okolí zipu lem látky, který v zapnuté poloze zip překrývá a děti tak nechladí ani jinak netlačí. Jezdec zipu je také překryt ochrannou látkou. Více o samotných rozdílech se můžete dočíst v našem dalším článku věnovaném kladům a záporům jednotlivých způsobů zapínání spacích vaků.

Doufáme, že Vás tento článek obohatil o nové informace a že Vás bude inspirovat ke správnému výběru spacího vaku pro Vaše děťátko.
 
Pokud Vám ještě něco není jasné a rádi byste se s námi poradili o výběru ideálního spacího vaku pro své děťátko, neváhejte se na nás kdykoli obrátit. Jsme tady pro Vás.
 
Přejeme Vám klidné noci a radostné dny plné pohody a zdraví.

8. Jak vybrat správný spací vak pro batole a předškoláka?

Vybíráte pro své děťátko, které je právě ve věku batolete nebo předškoláka, jeho první spací vak? V takovém případě Vám doporučujeme si nejdříve přečíst článek o výběru spacího vaku pro miminko (viz. otázka č. 6. výše). Dočtete se tam o těch nejzákladnějších principech, jak správně vybrat spací vak a proč. Doporučení a rady z tohoto článku jsou základem dobrého výběru spacího vaku pro děťátko v jakémkoli věku.
Když už máme doma ratolesti, které vyrostly z miminkovského období, víme o nich každým dnem o něco víc. To platí také o vědomostech o jejich noční aktivitě, spánku a teplotním komfortu.


Pro větší děti je tedy už daleko snazší zvolit správný teplotní druh spacího vaku než pro malé miminko. S narůstajícím věkem děťátka totiž víme, zda upřednostňuje spíš teplejší nebo chladnější prostředí, a co mu je vlastně nejpříjemnější.


Pro starší miminka a batolata (6-18 měsíců) je u všech spacích vaků zapínání na zip po obvodu, což je praktičtější hlavně při častém nočním přebalování. Pro batolata, která už v noci nepřebalujeme, máme k dispozici spací vaky se zapínáním na zip uprostřed. Všechny naše spací vaky jsou vyrobeny pro co největší komfort dětí, které v nich spinkají. Hlavně proto je uvnitř spacího vaku v okolí zipu lem látky, který v zapnuté poloze zip překrývá a děti tak nechladí ani jinak netlačí. Jezdec zipu je také překryt ochrannou látkou.


Když v sobě Vy rodiče najdete ještě špetku té krásné dětské fantazie, vymyslíte pro svého drobečka o našem vaku s ovečkami nějaký krátký příběh nebo pohádku, až poté poznáte, co takový spací vak dokáže s trochou fantazie přinést radosti.


Je hodně dětí, které chodí nerady spinkat, v pokojíčku se bojí, nebo se jim jen nechce být v noci sami. Každý kousek pocitu bezpečí, který spací vaky dětem dávají, pro ně znamená hodně a pomáhá jim tyto obavy překonávat.


Doufáme, že jsme Vám i tímto článkem správný výběr spacího vaku pro vaše batole nebo předškoláka ještě trošku přiblížili. Snad Vám informace, které jste z našich článků získali dávají smysl a jsou pro Vás srozumitelné.


Pokud Vám ale přesto ještě něco není jasné a rádi byste se s námi o výběru ideálního spacího vaku pro své děťátko poradili, neváhejte se na nás kdykoli obrátit. Jsme tady pro Vás.
 
Přejeme Vám klidné noci a radostné dny plné pohody a zdraví.
 
Monika s rodinou